KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 6035542
*
nr 603 5542
Etsning
Kamke, Man & kvinna, 25x20
Utrop:
100 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 oktober 2009
kl 18:04:30
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/10 10:15:36
1
100 kr
5/10 16:13:12
2
Vinnande bud
5/10 17:57:25
3
200 kr
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik kamke man & kvinna
-
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:57
-
4089 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Söder. Signer..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:32
-
4044 Etsning
Rimer Cardillo (f. 1944), Uruguay. "Sunflower". Si..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:22
-
2084 Träsnitt
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Hjorttunga". ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
5170 Träsnitt
Oidentifierad konstnär. Signerad, omfamning. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:29
-
4091 Träsnitt
Vytautas Kasiulis (1918-1995), Musikanter. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:36
*
Etsning
nr 603 5542
Etsning
Kamke, Man & kvinna, 25x20
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 oktober 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/10 10:15:36 | 1 | 100 kr |
5/10 16:13:12 | 2 | Vinnande bud |
5/10 17:57:25 | 3 | 200 kr |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik kamke man & kvinna
-
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:57 -
4089 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Söder. Signer..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:32 -
4044 Etsning
Rimer Cardillo (f. 1944), Uruguay. "Sunflower". Si..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:22
-
2084 Träsnitt
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Hjorttunga". ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
5170 Träsnitt
Oidentifierad konstnär. Signerad, omfamning. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:29 -
4091 Träsnitt
Vytautas Kasiulis (1918-1995), Musikanter. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:36